lidija dimova

Македонија

Почна судењето против поранешната директорка на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова

А1он
Во Основниот кривичен суд денеска почна судењето против поранешната директорка на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова. Судењето претходно беше одложено,
Македонија

(ВИДЕО) Лидија Димова не дојде на првото судење со оправдување за влошено здравје, судијката реагира: Не ми се допаѓа ваквиот почеток!

Кристијан Ландов
Разрешената директорка на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, не дојде на првото судење, каде што треба да ѝ се суди
Македонија

Обвинение за Лидија Димова, предизвикала штета од 20 милиони денари со злоупотреби

Кристијан Ландов
Обвинителката Сузана Мирческа Кузмановска поднесе обвинителен акт против Лидија Димова, разрешената директорка на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Александар Гочев, тогашен нејзин
Македонија

Вештачење ги дели Лидија Димова и соработниците од обвинение за злоупотребите во Националната агенција

Кристијан Ландов
Извештаи од вештачење ја делат разрешената директорка на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова од обвинение поради злоупотреба на европски средства
Македонија

Лидија Димова ја тужела Агенцијата со која директоруваше, додека чека Обвинителството да одлучи дали ќе ја гони неа

Кристијан Ландов
Обвинителството и по повеќе од година не покрена судска постапка против Лидија Димова, нејзините поранешни колеги и грантираниот Зоран Златковски, но затоа, ексдиректорката на Националната
Македонија

ОЛАФ доаѓа за истрагата против Лидија Димова и фризерницата, ќе ги испитува злоупотребите со обвинителот

Интензивно се работи на истрагата за случајот поврзан со злоупотребите во Националната агенција за европски образовни програми и мобилност. Ова за „А1он“ го потврдија и
Македонија

Сослушана Лидија Димова за злоупотребите во Националната агенција, поради короната, истрагата ќе биде продолжена

Кристијан Ландов
Обвинителката што го води случајот за злоупотребите во Националната агенција за европски образовни програми и мобилност ќе побара рокот за истрагата да се продолжи повеќе
Македонија

Ѓоргиевски назначен и за директор, по разрешувањето на Лидија Димова

Кристијан Ландов
Од привремена замена за разрешената директорка Лидија Димова, вршителот на должност Марко Ѓоргиевски е назначен на директорската позиција на Националната агенција за европски образовни програми
Македонија

Короната го одложува исказот на Лидија Димова, благајничката и соработникот, но и одлуката за обвинението

Кристијан Ландов
Поради коронавирусот, се одложуваат сослушувањата на осомничените Лидија Димова, Александар Гочев и пензионираната благајничка Ана Павлиду, кои се гонат за проневери на европски пари преку
Македонија

Националната агенција ги прекина проектите вредни 211 илјади евра на фризерницата на Златковски

Суспендирани се два проекти, а во мирување се ставени три постапки за потпишување на нови договори за грант помеѓу фризерница „В.Е.З Трејд“ и Националната агенција