Премиерот Заев ќе препорача разрешување на Лидија Димова

Од:

Премиерот Зоран Заев ја информираше Владата, дека на Управниот одбор ќе му препорача разрешување на Лидија Димова од позицијата директорка на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, поради неетично постапување и индиции за несоодветно финансиско работење. Барањето за разрешување на Димова, дојде од вицепремиерот Љупчо Николовски.

„Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев на оваа седница ја информираше Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски. Тој е задолжен и за спроведување на Кодекс за етичко однесување за членовите на Владата и носителите на јавни функции именувани од страна на Владата. На Управниот одбор на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност ќе му се препорача да ја разреши директорката Лидија Димова заради неетично постапување во извршувањето на нејзината функција, поврзано со индиции за несоодветно финансиско работење и за негрижа за одржувањето на имиџот на институцијата во јавноста,“ се вели во соопштението од денешната 13-та владина седница.

Од Владата објаснуваат дека оваа постапка ја овозможува членот 23 од Етичкиот кодекс, според кој претседателот на Владата може да побара политичка одговорност, односно барање за поднесување на оставка на носителот на извршна функција или предлог за негово разрешување, како и да покрене иницијатива за информирање на надлежни институции, при што врз основа на сознанијата и одлуките на Управниот одбор, ќе се запазат сите постапки за гарантирање на принципот за презумпција на невиност.

„А1он“ објави дека скопска фризерница добила над 270.000 евра европски пари за едукација. Директорката Димова, истражувањето го нарече манипулативно и организиран напад кон Националата агенција за европски образовни програми и мобилност. Преку социјалните мрежи, Димова се обиде и јавно да го дискредитира новинарот, заканувајќи се со тужба, на што реагираа и новинарските здруженија. Тогаш, премерот Зоран Заев ги повика истражните институции да ја испитаат работата на Националната агенција.

Во вториот дел од истражувањето, „А1он“ објави дека ангажирани во проект на фризерницата „В.Е.З. Трејд“ обвинуваа дека сопственикот Зоран Златковски, им префрлал пари на трансакциска сметка и ги барал да им ги врати во кеш. Златковски, на заедничка онлајн прес-конференција посочи дека никогаш не земал пари во кеш.

Обвинувања на сметка на Димова имаше и од пензионираната благајничка во Националната агенција, Ана Павлиду. Таа во интервју за „А1он“ посочи дека и бил вршен мобинг, но и дека соработничка на директорката Димова и се заканувала со убиство.

Фризерницата немало да  го добие грантот од над 60.000 евра во акцијата „202“ доколку проектите биле финансирани според ранг-листата што ја направиле евалуаторите. Кога две апликации биле ставени на резервна листа, а една е одбиена за грант од евалуационата комисија, било прифатено да се финансира „В.Е.З. трејд“. Организација која имала повеќе бодови од „В.Е.З. Трејд“ и не е финансирана со образложение дека има конфликт на интереси ја тужи Националната агенција. И Златковски, се поврзува со вработена во Националната агенција, со која во минатото работеле на проекти грантирани од „Еразмус+“, но неговиот проект е грантиран.

Би можело да ве интересира

Заев: Да извезуваме сушен цвет од канабис, а дома да го легализираме

Жарко Настоски

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности, најави Заев

Жарко Настоски

Заев: Никој не преговара за македонскиот идентитет и за македонскиот јазик, Бучковски треба да биде мотиватор

Катерина Павлова-Николовска

Обемен доказен материјал против Лидија Димова и другите осомничени, истрагата може и да се прошири

Арсовски: Бучковски е одличен познавач на македонско-бугарските односи и почитуван од тамошната јавност

Ана Ололовска

Хоџа: Одлука за недела неработен ден на наредната владина седница

Ана Ололовска