ВИДЕО: Лидија Димова избега од новинарите

Од:

Разрешената директорка Лидија Димова ги избегна камерите и новинарите, без да даде одговор дали навистина сторила злоупотреба на европски фондови, за што ја товари Обвинителството за организиран криминал и корупција. Таа од судот излезе со нејзината адвокатката, која на прашањата за Димова, одговори: „Во друга прилика“. Одлуката за дали Димова ќе има мерки на претпазливост, ќе биде донесена денеска од судија на претходна постапка. Обвинителството побара да и бидат одземени двата пасоши, повремено да се јавува во судот и да добие забрана за вршење одредени активности. Димова во судот се задржа околу половина час.

Пред неа, на распит беше и Александар Гочев, второосомничен во случајот кој го води Обвинителството.

Кривичната пријава против Лидија Димова, Александар Гочев, Зоран Златковски и Ана Павлиду ја поднесе Финансиската полиција, а Обвинителството покрена истрага. Делата за кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување, злоупотреба на европски фондови и несовесно работење во службата.

„А1он“ објави дека скопска фризерница добила над 270.000 евра европски пари за едукација. Директорката Димова истражувањето го нарече манипулативно и организиран напад врз Националата агенција за европски образовни програми и мобилност. Преку социјалните мрежи, Димова се обиде и јавно да го дискредитира новинарот, заканувајќи се со тужба, на што реагираа и новинарските здруженија. Тогаш, премерот Зоран Заев ги повика истражните институции да ја испитаат работата на Националната агенција.

Во вториот дел од истражувањето, „А1он“ објави дека ангажирани во проект на фризерницата „В.Е.З. Трејд“ обвинуваа дека сопственикот Зоран Златковски им префрлал пари на трансакциска сметка и  барал да му ги вратат во кеш. Златковски на заедничка онлајн прес-конференција посочи дека никогаш не зел пари во кеш.

Обвинувања на сметка на Димова имаше и од пензионираната благајничка во Националната агенција Ана Павлиду. Таа во интервју за „А1он“ посочи дека ѝ бил вршен мобинг, но и дека соработничка на директорката Димова ѝ се заканувала со убиство.

Фризерницата немало да  го добие грантот од над 60.000 евра во акцијата „202“ доколку проектите биле финансирани според ранг-листата што ја направиле евалуаторите. Кога две апликации биле ставени на резервна листа, а една е одбиена за грант од евалуационата комисија, било прифатено да се финансира „В.Е.З. трејд“. Организација која имала повеќе бодови од „В.Е.З. Трејд“ и не е финансирана со образложение дека има конфликт на интереси ја тужи Националната агенција. И Златковски се поврзува со вработена во Националната агенција, со која во минатото работеле на проекти грантирани од „Еразмус+“, но неговиот проект е грантиран.

Би можело да ве интересира

Димова пред да ја разрешат исплатила 26 илјади евра кон фризерницата, додека Финансиската полиција водеше истрага

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Службеничката ја демантира Димова: Немам спроведено контрола во „В.Е.З. Трејд“, нема записник со мој потпис

Кристијан Ландов

Марко Ѓоргиевски е привремена замена за Лидија Димова во Националната агенција

Кристијан Ландов

Одземени пасошите на Лидија Димова и поранешниот надворешен соработник во Националната агенција

Кристијан Ландов

Лидија Димова во судница, се одлучува за одземање на пасошите

Кристијан Ландов

Судот му го одзеде пасошот на сопственикот на фризерницата Зоран Златковски

Кристијан Ландов