undp

Македонија

Битиќи-Сахакјан: Плодната соработка помеѓу Владата и УНДП вроди со многу успешни проекти

А1он
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска одржа средба со постојаната претставничката на УНДП
Македонија

РСС и УНДП ќе ја засилуваат позицијата на жените на Балканот

А1он
Регионалниот совет за соработка (РСС) и Развојната програма на ООН (УНДП), ја покренуваат иницијативата „Економско зајакнување на жените: Подрачја за заедничко дејствување на Западен Балкан“,
Свет

УНДП повикува на воведување привремен основен приход за 2,7 милијарди луѓе

А1он
Агенцијата на Обединетите нации УНДП побара воведување на привремен основен приход за 2,7 милијарди сиромашни луѓе во светот во услови на пандемија на коронавирусот. ОН
Македонија

УНДП бара досега невидена поддршка за справување со Ковид-19 во ранливите земји

А1он
Растечката криза со Ковид-19 е диспропорционална закана за земјите во развој, не само за јавното здравје на краток рок, туку како сериозна општествена и економска
Свет

УНДП: Приближно 90 отсто од светската популација има предрасуди кон жените

А1он
Резултатите од студијата на Програмата за развој на УНДП покажуваат дека речиси 90 отсто од светската популација има предрасуди кон жените. Во студијата се посочуваат
Македонија

Регионалната директорка на УНДП во дводневна посета на земјава

А1он
Мирјана Спољариќ Егер, помошничка администратор на УНДП и директорка на Регионалното биро за Европа и Заедницата на независни држави, утре и задутре ќе престојува во
Економија

ВИДЕО: Половина милион евра за обнова на метеоролошките и хидролошките станици во Полошко

А1он
УХМР со проект вреден 500.000 евра ќе ги обновува метеоролошките и хидролошките станици во полошкиот регион. Целта на проектот, поддржан од УНДП, е мерниот систем
Економија

ЕУ и УНДП преку грантови ќе финансираат 22 проекти во пет општини

А1он
Дваесет и два развојни проекта предложени од граѓанските организации ќе добијат вкупно 270.000 евра во грантови од Европската унија и Програмата за развој на Обединетите
Македонија

Презентација на 22 грантови за граѓански организации од пет општини

А1он
Презентација на 22 грантови за граѓански организации од пет општини, Гостивар, Куманово, Ресен, Кавадарци и Струмица ќе се одржи денеска во просториите на УНДП. На