rss

Македонија

РСС и УНДП ќе ја засилуваат позицијата на жените на Балканот

А1он
Регионалниот совет за соработка (РСС) и Развојната програма на ООН (УНДП), ја покренуваат иницијативата „Економско зајакнување на жените: Подрачја за заедничко дејствување на Западен Балкан“,
Македонија

РСС бара од ЕУ веднаш да одреди датум за преговори за Северна Македонија и Албанија

А1он
Регионалниот совет за соработка (РСС) ги поддржува препораките на Европската комисија веднаш да почнат преговори со Република Северна Македонија и Албанија, а врз основа на
Регион

Брегу: По роамингот следува договор за признавање на дипломите на Балканот

А1он
По договорот за роамингот следуваат натамошни предизвици, односно договор за признавање на дипломите за одредени професии на Западен Балкан, изјави денеска во Белград, генералната секретарка
Македонија

Фондацијата „You are sunflower“ шампион на регионална соработка за 2018-та на Балканот

А1он
Фондацијата „You are sunflower“ (Ти си сончоглед), што работи со социјално загрозени деца во Албанија, Косово и Северна Македонија е избрана за шампион за регионална
Регион

Брегу: Жените се клучот за економски раст на Балканот – Слушајте ги!

А1он
Клучот за отклучување на економскиот потенцијал во овој регион се жените. Секоја година економиите од Западен Балкан во просек изгубиле 18 проценти од бруто домашниот
Македонија

Груби и Брегу разговараа за регионалната соработка и состојбата во Македонија

А1он
Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија Артан Груби денеска имаше средба со новиот Генерален секретар на Регионалниот совет за соработка
Македонија

Заев-Брегу: Македонија и земјите од Западен Балкан посветени на меѓусебната соработка и активностите на патот кон ЕУ

А1он
Република Македонија посветува посебно внимание на регионалната соработка, сметајќи дека е од витално значење за европската интеграција на целиот регион и во континуитет активно учествува
Македонија

Преговори во Скопје за признавање на дипломите на четири професии во регионот на Западен Балкан

А1он
Втората рунда преговори за заедничко признавање на дел од дипломите меѓу земјите на Западен Балкан продолжува денеска во Скопје, соопшти Регионалниот совет за соработка, чија