Изработена физибилити студија за пречистителната станица на Пелистер

Од:

Градежниот институт на Македонија, избран како консултантска фирма од страна на УНДП, го достави прелиминарниот извештај за физибилити оценката на предложените технологии за избор и изведба на пречистителна станица на Пелистер.

Студијата е изработена во рамките на УНДП гранд-проектот за изградба на пречистителна станица која ќе собира дел од отпадните води од Националниот парк Пелистер. Од Општина Битола информираат дека од страна на консултантската фирма дадена е и препорака за изведба на пречистителната станица, која ќе биде сместена на потегот на потпелистерското село Трново и ќе ги собира отпадните води од објектите и населените места во Потпелистерието.

Градежниот институт на Македонија, по прифаќањето на една од предложените технологии за избор и изведба на пречистителната станица од страна на Општина Битола, ќе почне со изготвување основен проект.

Би можело да ве интересира

76-годишен скопјанец е планинарот кој почина на Пелистер, потврди МВР

Падна првиот снег

Катерина Ѓуровски

Еурофарм Пелистер го претстави пикерот Васиљев: Дојдов во Битола да освојувам трофеи

УНДП: Над 71 милион луѓе во светот се соочуваат со сиромаштија

Битиќи-Сахакјан: Плодната соработка помеѓу Владата и УНДП вроди со многу успешни проекти

А1он

РСС и УНДП ќе ја засилуваат позицијата на жените на Балканот

Ана Ололовска