gradeznistvo

Економија

Почнува примената на новиот Правилник и Закон за урбанистичко планирање

А1он
Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска го потпишал Правилникот за урбанистичко планирање, со што се овозможува примена на новиот Закон за урбанистичко планирање.
Економија

Ќе се менува постапката за изборот на надзорот на градбите за да се спречи спрегата со градежните фирми

А1он
Нови законски решенија во градежниот сектор, промени во постапката за избор на надзорот на градбите за да се спречи спрегата со градежните фирми, градење по
Економија

Бочварски: Реализацијата на капиталните инвестиции продолжува со сериозна динамика

А1он
Ќе продолжиме со сериозна динамика во искористувањето на капиталните инвестиции бидејќи во време на КОВИД криза кога е намалена јавата потрошувачка државата треба да даде
Економија

Секој петти стан во Скопје е под хипотека

А1он
Од вкупно 1.095.579 станови во Македонија, 140.571, односно 12.8 отсто, се вложени под хипотека како гаранција за банкарски заеми, покажуваат податоци од Регистарот на цени
Економија

ВИДЕО: Општина Бутел ќе добие социјална зграда со 312 станови и нова поликлиника, најави Спасовски

А1он
Во Општина Бутел се гради најголемата социјална зграда со 312 станови која ќе овозможи покрив на глава на голем дел од социјално ранливите категори. Градежните
Економија

Изградени 3.916 станови од страна на деловните субјекти во 2019 година

А1он
Државниот завод за статистика денеска излезе со информација дека во текот на 2019 година деловните субјекти изградиле 3.916 станови со вкупна површина од 258.328 метри
Економија

Градежните фирми лани потрошиле материјали и енергија од 9,6 милијари денари

А1он
Фирмите што се занимаваат со градежна дејност во 2019 година потрошиле градежни материјали и енергија во вредност од 9.626.157.000 денари, што е за пет проценти
Економија

Царовска – Сугарески во Неготино: Се трудиме максимално да ги забрзаме сите проекти и економијата да ја вратиме на старите патеки на раст

А1он
Зградата со социјални станови во Неготино треба да биде готова во предвиениот рок од 18 месеци. Во земјав во моментов се градат пет социјални згради