g7

Свет

Г7 и Австралија го потврдија ограничувањето на цената на руската нафта

А1он
Земјите од Г7 и Австралија вчера соопштија дека се договориле за ограничување на цената на руската нафта од 60 долари за барел, откако членките на
Свет

Г7 се согласи да ги координира истрагите за воените злосторства во Украина

А1он
Министрите за правда на земјите од Г7 денеска се согласија да создадат мрежа за координирање на истрагите за воените злосторства во Украина. – Судската истрага
Економија

Нафтата падна на 86 долари поради планот за ограничувањето на цената на руската нафта

А1он
Цените на суровата нафта денеска паднаа под 86 долари на меѓународните пазари под влијание на информациите дека ценовната граница на руската нафта планирана од групата
Свет

Видодо: Доколку дозволи ситуацијата, Путин ќе присуствува на Самитот на Г20

А1он
Претседателот на Индонезија, Џоко Видодо денеска изјави дека неговиот руски колега Владимир Путин ќе присуствува на претстојниот Самит на Г20 на Бали доколку „дозволи ситуацијата“.
Свет

Г7 предупреди на страшни последици доколку Русија употреби нуклеарно или хемиско оружје

А1он
Министрите за надворешни работи на земјите од Групата седум индустриски најразвиени држави (Г7) денеска соопштија дека ќе има сериозни последици доколку Русија употреби нуклеарно, хемиско