Г7 побараа од Русија да го продолжи договорот за жито

Од:

Г7 на состанокот во западна Германија побараa од Русија да го продолжи договорот со кој се овозможува безбеден премин на испораки со жито од Украина. Тоа го изјави денеска висок претставник на американскиот Стејт департмент.

„Сите се согласија за потребата од продолжување на иницијативата за испорака на жито преку Црното Море“, рече претставникот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина: Во рускиот напад на областа Дњепропетровск загинаа 8 лица, 29 се повредени

Горан Наумовски

Експлодираше гасовод во регионот на Харков

НАТО соопшти дека не ги гледа условите за поканување на Киев во Алијансата

НАТО: Украина да обезбеди војници, ние испраќаме само средства

Горан Наумовски

Би-Би-Си: Убиени се најмалку 50.000 Руси

Медиуми: Експлозија на воениот аеродром на Крим, затворен дел од автопатот