g7

Свет

Г7: Руската контрола на нуклеарната централа во Украина го загрозува регионот

А1он
Групата седум индустриски најразвиени земји ја осуди руската окупација на нуклеарната централа Запорожје и ја повика Москва веднаш да и ја врати целосната контрола на
Свет

Пекинг на западните амбасадори им врачи протест поради ставот на Г7 и ЕУ за Тајван

А1он
Кина денеска соопшти дека ги повикала европските амбасадори во Пекинг на состанок во знак на протест против изјавите на групата Г7 и Европската унија со
Свет

Министрите од Г7 ја повикаа Кина да ја реши ситуацијата со Тајван по мирен пат

А1он
Министрите за надворешни работи на земјите од Г7 оценија дека нема оправдување за користење на посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси
Свет

Путин не сака да ги види лидерите на Г7 соблечени: Тоа би било одвратна глетка

А1он
Доколку лидерите на Г7 би ја соблекле облеката на неодамнешниот самит во Германија, тоа би било „одвратна глетка“, смета рускиот претседател Владимир Путин.Лидерите на Г7
Свет

Драги од самитот на Г7: Наскоро повторно ќе биде можен извозот на житарици од Украина

А1он
Италијанскиот премиер Марио Драги денеска, на последниот ден од самитот на Г7 во германското место Елмау, изјави дека наскоро би може да биде обновен извозот
Регион

ДПА: Лидерите на Г7 ќе ветат до пет милијарди долари за подобра глобална безбедност на храната

А1он
Лидерите на Г7 ќе ветат до пет милијарди долари за да ја подобрат глобалната безбедност на храната во услови на претстојна криза со глад, предизвикана
Свет

Финансиско ветување за борба против кризата со храна на крајот на Самитот на Г7

А1он
Групата богати нации Г7 се очекува денеска да го заврши својот тридневен самит на Баварските Алпи со големо финансиско ветување за напорите за спречување на
Свет

Г-7 и петте водечки економии во развој ќе работат заедно на ублажување на климатските промени

А1он
Лидерите на земјите-членки на Г-7 и петте водечки земји во развој денеска најавија дека ќе работат заедно на ублажување на климатските промени, истовремено обезбедувајќи енергетска