g7

Свет

Пекинг ги обвини земјите од Г7 дека соработуваат за да ја „клеветат и нападнат“ Кина

А1он
Пекинг ги обвини земјите од Г7 дека соработуваат за да ја „клеветат и нападнат“ Кина по изјавата објавена на самитот викендов во која се предупредува
Свет

Стигна реакцијата на Русија на „хистеричниот“ самит на Г7

А1он
Во денешното соопштение за медиумите, руското Министерство за надворешни работи го нарече „политизиран“ самитот на Г7 што се одржа во Хирошима, додавајќи дека лидерите на
Свет

ВИДЕО: Зеленски во Хирошима допатува со воен авион на француската влада

А1он
Додека Авионот со Володимир Зеленски слетуваше во јапонскиот град Хирошима денеска, камерите го зумираа авионот – воен авион со ознаки на француската влада. Од руската
Свет

Медведев се закани дека ќе го раскине договорот за жито доколку Г7 го забрани извозот во Русија

А1он
Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев денеска изјави дека доколку групата Г7 го забрани извозот во Русија, Москва ќе одговори со раскинување на договорот за извоз
Свет

Г7 подготвува еден од најсилните удари за Русија досега

А1он
Г7 размислува за речиси целосна забрана за извоз во Русија, објави новинската агенција Кјодо, повикувајќи се на извори од јапонската влада. Блумберг вчера објави и
Свет

Г7: Неодговорната нуклеарна реторика на Русија и нејзината закана да распореди нуклеарно оружје во Белорусија се неприфатливи

А1он
Министрите за надворешни работи на групата седум најразвиени земји (Г7) ги осудија неодамнешните најави на Русија за стационирање нуклеарно оружје во Белорусија како „неприфатливи“ и
Свет

Политичките лидери пристигнуваат во Давос, на Илон Маск настанот „му звучи досадно“ и нема да присуствува

А1он
Рекорден број шефови на држави и влади се очекуваат во швајцарскиот скијачки центар Давос оваа недела на Светскиот економски форум, но вниманието го привлекуваат и
Свет

Г7: Испраќаме 32 милијарди долари во Украина следната година, подготвени сме да дадеме и повеќе

А1он
Групата богати земји Г7 вети до 32 милијарди долари помош за Украина следната година, соопштија нивните министри за финансии во заедничката изјава денеска додавајќи дека