Земјите од Г7 сакаат да ја ограничат цената на руската нафта

Од:

Земјите од Г7 планираат да ја ограничат цената на руската нафта во опсег од 65 до 70 долари за барел, изјави дипломат од Европската унија. Амбасадорите од 27 земји во ЕУ разговараат за предлогот со цел до крајот на денот да се постигне заеднички став.

dobivaj vesti na viber

Г7, вклучувајќи ги САД, ЕУ и Австралија, треба да примени ограничување на цената на извозот на руска нафта по морски пат на 5 декември. Овој потег ќе биде дел од санкциите наменети да ја казнат Москва за нејзината инвазија на Украина.

Би можело да ве интересира

Пакистан ќе набавува руска нафта и гас по намалени цени

А1он

Kремљ: Ограничувањето на цената на руската нафта нема да влијае на офанзивата на Москва во Украина

А1он

Нема руска нафта веќе за Србија, возачите во паника

А1он

Русија тајно набавила „флота во сенка“ од 100 танкери за да се бори со санкциите од Западот

Катерина Павлова-Николовска

Украина: Руската економија ќе биде уништена од ограничувањето на цената на нафтата

Русија нема да продава нафта на земјите кои се согласиле на ограничувањето