ВИДЕО: Зеленски во Хирошима допатува со воен авион на француската влада

Од:

Додека Авионот со Володимир Зеленски слетуваше во јапонскиот град Хирошима денеска, камерите го зумираа авионот – воен авион со ознаки на француската влада.

Од руската инвазија на Украина, дипломатските потези на францускиот претседател Емануел Макрон повремено налутија некои од неговите сојузници и ги поттикнаа да бидат претпазливи за неговите намери, и покрај тоа што Париз обезбедува значителна воена и финансиска помош за Украина.

Француските власти велат дека идејата да се донесе украинскиот лидер на состанокот на лидерите на Г7 се родила неколку недели по првичните разговори со јапонските домаќини.

„Украинците побараа претседателот Зеленски да биде пренесен на самитот од страна на француската армија“, изјави претставник близок до францускиот претседател, додавајќи дека конечната одлука е донесена во средата. Украинската делегација чекаше на полската граница пред да се качи на францускиот авион за Џеда.

Со учеството на состанокот на членките на Г7, Зеленски сакаше да допре до оние земји кои останаа на маргините кога е во прашање конфликтот во Украина. Француските власти истакнуваат дека не е првпат Париз да скокне и да му понуди авион на Зеленски.

Во февруари, по средбата на самитот на европските шефови на држави, украинскиот претседател беше пренесен од Брисел во Полска со „Фалкон“, француска влада.

Би можело да ве интересира

Средба на премиерот Џафери со претседателот Зеленски во Тирана: Потпишана Заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

(ВИДЕО) Пендаровски – Зеленски: Македонија како членка на НАТО ја поддржува апликацијата за членство на Украина во Алијансата

Горан Наумовски

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина

Се огласи и Шпанија, не се согласува со испраќање војници во Украина

Велика Британија нема да распоредува војска во Украина

Предраг Петровиќ