Пекинг ги обвини земјите од Г7 дека соработуваат за да ја „клеветат и нападнат“ Кина

Од:

Пекинг ги обвини земјите од Г7 дека соработуваат за да ја „клеветат и нападнат“ Кина по изјавата објавена на самитот викендов во која се предупредува Пекинг за „активности за милитаризација“ во азиско-пацифичкиот регион.

По самитот, Кина го повика јапонскиот амбасадор и поднесе официјален протест и ја предупреди Велика Британија да престане да ја „клевети“ земјата. Кинеските регулатори, исто така, објавија дека американскиот производител на чипови Micron Technology ќе му биде забрането да работи во Кина.

Земјите од Г7 во саботата изјавија дека сакаат „конструктивни и стабилни односи“ со Пекинг. Но, тие исто така ја истакнаа загриженоста за милитаризацијата во Источното и Јужното Кинеско Море, намерите на Кина кон Тајван и прашањата за човековите права во Ксинџијанг и Тибет.

Лидерите на Quad – Австралија, Индија, Јапонија и САД – исто така го критикуваа Пекинг, повикувајќи на „мир и стабилност во индо-пацифичката поморска област“.

„Силно се спротивставуваме на дестабилизирачките или едностраните дејствија кои се обидуваат да го променат статус квото преку сила или принуда“, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Стигна реакцијата на Русија на „хистеричниот“ самит на Г7

ВИДЕО: Зеленски во Хирошима допатува со воен авион на француската влада

Медведев се закани дека ќе го раскине договорот за жито доколку Г7 го забрани извозот во Русија

Ана Ололовска

Г7 подготвува еден од најсилните удари за Русија досега

Катерина Ѓуровски

Г7: Неодговорната нуклеарна реторика на Русија и нејзината закана да распореди нуклеарно оружје во Белорусија се неприфатливи

Ана Ололовска

Формиран нов сојуз против Русија

Катерина Ѓуровски