Г7 подготвува еден од најсилните удари за Русија досега

Од:

Г7 размислува за речиси целосна забрана за извоз во Русија, објави новинската агенција Кјодо, повикувајќи се на извори од јапонската влада.

Блумберг вчера објави и дека Соединетите Држави и сојузниците на Украина размислуваат за „целосна забрана за најголемиот дел од извозот во Русија“. Во извештајот се вели дека претставниците на Г7 разговараат за идејата пред самитот во Јапонија следниот месец.

Запрашан за извештајот на Блумберг, главниот јапонски секретар на кабинетот Хироказу Мацуно рече дека владата знаела за тоа, но одби да коментира.

„Она што е важно да се стави крај на руската агресија што е можно поскоро е Г7 да остане обединета за строги санкции против Русија и силна поддршка за Украина“, рече тој на брифингот со новинарите.

Би можело да ве интересира

Европските лидери се собраа во Париз и испратија порака до Путин и Украина: „Русија не смее да победи“

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

Пендаровски: Исходот од војната во Украина ќе влијае врз поредокот и меѓународните односи во иднина

Катерина Ѓуровски

Шефот на НАТО даде дозвола: На Украинците ќе им биде дозволено да стрелаат во Русија со авиони Ф-16

Предраг Петровиќ

Европската унија воведе рекордни санкции против Русија

Путин: Модернизиравме 95 отсто од нуклеарните сили