Г7 предупреди на страшни последици доколку Русија употреби нуклеарно или хемиско оружје

Од:

Министрите за надворешни работи на земјите од Групата седум индустриски најразвиени држави (Г7) денеска соопштија дека ќе има сериозни последици доколку Русија употреби нуклеарно, хемиско или биолошко оружје.

„Неодговорната нуклеарна реторика на Русија е неприфатлива“, се вели во заедничката изјава на министрите, повторно повикувајќи ја Москва да стави крај на војната во Украина.

„Денес воспоставуваме механизам за координација на Г7 за да и помогнеме на Украина да ја поправи, обнови и заштити својата критична енергетска и водна инфраструктура“, рекоа тие на крајот од дводневната средба во Германија.

„Ние цврсто ќе ја поддржиме Украина колку што е потребно“, велат министрите, додавајќи дека земјите од Г7 се обврзале да и помогнат на Украина оваа зима.

Г7 повика и на мирно решавање на споровите во Тајванскиот Теснец и ја потсети Кина да се воздржи од закани или употреба на сила.

Групата седум најбогати демократии, исто така, соопшти дека ќе продолжи да го поставува пред Кина прашањето за пријавените прекршувања на човековите права во земјата, вклучително и во автономниот регион Синџијанг Ујгур и Тибет. Тие истакнаа дека ќе продолжат да бараат конструктивна соработка со Кина и дека нема промена во нивните основни позиции за Тајван, вклучително и наведената политика за една Кина.

Земјите од Г7 ги осудија активностите на руската платеничка компанија „Вагнер“ во Мали и на други места во Африка, каде нејзини борци се обвинети за кршење на човековите права.

„Згрозени сме од злоупотребите и прекршувањата на човековите права врз цивилите, вклучително и оние извршени од терористичките групи и од силите на Вагнер групата поврзани со Русија во Мали“, потенцираа во заедничката изјава министрите за надворешни работи на Германија, Велика Британија, Канада, Франција, Италија, Јапонија и САД.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пекинг ги обвини земјите од Г7 дека соработуваат за да ја „клеветат и нападнат“ Кина

Горан Наумовски

Стигна реакцијата на Русија на „хистеричниот“ самит на Г7

ВИДЕО: Зеленски во Хирошима допатува со воен авион на француската влада

Медведев се закани дека ќе го раскине договорот за жито доколку Г7 го забрани извозот во Русија

Ана Ололовска

Г7 подготвува еден од најсилните удари за Русија досега

Катерина Ѓуровски

Г7: Неодговорната нуклеарна реторика на Русија и нејзината закана да распореди нуклеарно оружје во Белорусија се неприфатливи

Ана Ололовска