Видодо: Доколку дозволи ситуацијата, Путин ќе присуствува на Самитот на Г20

Од:

Претседателот на Индонезија, Џоко Видодо денеска изјави дека неговиот руски колега Владимир Путин ќе присуствува на претстојниот Самит на Г20 на Бали доколку „дозволи ситуацијата“.

– Но, ако не успее да дојде, можеби виртуелно ќе ни се придружи, истакна на Видодо, кој претседава со овогодишниот Самит на Г20 на Бали.

Индонезија како домаќин на Г20 се спротивстави на притисокот од западните земји и Украина да ја повлече поканата до Путин, наведувајќи дека нема овластување да го направи тоа без консензус меѓу членките.

Видодо во интервју за „Фајненшл тајмс“ истакна дека Русија е добредојдена на Самитот.

– Г20 не е наменет да биде политички форум. Замислен е да се занимава со економија и развој, посочи Видодо.

Индонезија го покани и украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој наведе дека нема да учествува доколку присуствува Путин.

На Самитот се очекува да присуствуваат и неколку други светски лидери, меѓу кои и американскиот претседател Џо Бајден и кинескиот претседател Си Џинпинг.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

И Путин и Зеленски го одбележаа Денот на сеќавањето на Холокаустот

Ана Ололовска

Путин изрази жалење за милионите невини жртви – Евреи, убиени и мачени за време на холокаустот

А1он

Санино: Путин од концептот специјална воена операција премина на концептот војна против НАТО

А1он

Путин: Русија е категорички против заборавање на нацистичките злосторства

(ВИДЕО) Зеленски: Не ме интересира да се сретнам со Путин, тој за мене е никој

А1он

Подготовки за претседателски избори во Русија, Путин потенцијално го продолжи своето владеење до 2036 година

А1он