g7

Свет

Г7 ги осудија „лажните“ референдуми, најавија дека никогаш нема да бидат признаени

А1он
Лидерите на земјите од група Г7 развиени држави остро ги осудуваат „лажните референдуми” организирани од Русија за анексија окупираните украински територии, најавувајќи дека „никогаш” тие
Економија

Г7 денеска ќе расправа за плановите за ограничување на цената на руската нафта

А1он
Министрите за финансии на Групата седум најразвиени економии се очекува денеска да ги потврдат плановите за ограничување на максималната куповна цена за откуп на руската
Свет

Г7: Руската контрола на нуклеарната централа во Украина го загрозува регионот

А1он
Групата седум индустриски најразвиени земји ја осуди руската окупација на нуклеарната централа Запорожје и ја повика Москва веднаш да и ја врати целосната контрола на
Свет

Пекинг на западните амбасадори им врачи протест поради ставот на Г7 и ЕУ за Тајван

А1он
Кина денеска соопшти дека ги повикала европските амбасадори во Пекинг на состанок во знак на протест против изјавите на групата Г7 и Европската унија со
Свет

Министрите од Г7 ја повикаа Кина да ја реши ситуацијата со Тајван по мирен пат

А1он
Министрите за надворешни работи на земјите од Г7 оценија дека нема оправдување за користење на посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси
Свет

Путин не сака да ги види лидерите на Г7 соблечени: Тоа би било одвратна глетка

А1он
Доколку лидерите на Г7 би ја соблекле облеката на неодамнешниот самит во Германија, тоа би било „одвратна глетка“, смета рускиот претседател Владимир Путин.Лидерите на Г7
Свет

Драги од самитот на Г7: Наскоро повторно ќе биде можен извозот на житарици од Украина

А1он
Италијанскиот премиер Марио Драги денеска, на последниот ден од самитот на Г7 во германското место Елмау, изјави дека наскоро би може да биде обновен извозот