Г7 ги осудија „лажните“ референдуми, најавија дека никогаш нема да бидат признаени

Од:

Лидерите на земјите од група Г7 развиени држави остро ги осудуваат „лажните референдуми” организирани од Русија за анексија окупираните украински територии, најавувајќи дека „никогаш” тие нема да бидат признати како „легитимни“.

dobivaj vesti na viber

„Никогаш нема да ги признаеме тие референдуми, што се чини дека се чекор кон руската анексија, ниту анексијата доколку таа се случи“, се наведува во заедничкото соопштение на Г7 лиферувано од Германија која годинава претседава со Групата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

Русија ги вклучи Цукерберг и Мета во екстремистичките организации

Горан Наумовски

Форбс Украина: Русија потроши четвртина од својот буџет за војната во Украина

А1он

ВИДЕО: Жени од Русија организираа погреб на Бајден

ВИДЕО: Ужасни сцени во руски град, човек пукаше среде улица, уби тројца