Г7 се согласи да ги координира истрагите за воените злосторства во Украина

Од:

Министрите за правда на земјите од Г7 денеска се согласија да создадат мрежа за координирање на истрагите за воените злосторства во Украина.

– Судската истрага за злосторствата извршени во Украина ќе трае со години, можеби дури и со децении. Сепак, ние ќе бидеме добро подготвени и ќе (работиме) колку што е потребно, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман.

Земјите од Г7 ќе се погрижат во секоја земја да има централен национален пункт за контакт за гонење на меѓународни злосторства, рекоа министрите за правда во заедничката изјава по нивниот состанок во Берлин, на кој присуствуваа и специјални обвинители од Меѓународниот кривичен суд, државниот обвинител на Германија Петер Франк и украинскиот министер за правда Денис Маљуска.

Бушман, во изјава за медиумите, рече дека ова ќе овозможи информациите за доказите и правните барања да бидат споделени меѓу земјите и меѓународните организации.

Тој ја поздрави денешната средба како прва од ваков вид во историјата на Г7.

Би можело да ве интересира

WSJ: Русија и Иран планираат да изградат фабрика за производство на дронови

Ана Ололовска

Гутереш: Изгледите за мир се се помали

Ана Ололовска

Руска блогерка доби девет години затвор затоа што напишала дека руските војници уриваат градови во Украина

Ана Ололовска

Скај Њуз: Зеленски го очекуваат во Брисел, но патувањето може да биде одложено од безбедносни причини

Ана Ололовска

Украина: Русите се подготвуваат за офанзива во Донбас

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го предизвика Зеленски на воздушен дуел: Ако сакаш, ќе се сретнеме на небо

Ана Ололовска