elektricna energija

Свет

Единствената електрана во Појасот Газа не работи, Израел го спречи снабдувањето со енергенси

А1он
Два милиона жители на Појасот Газа од денеска ќе имаат струја само четири часа дневно бидејќи единсствената електрична централа престана со работа. Електраната престана со
Македонија

Протест против поскапувањето на струјата: „Крвта ни ја испивте!“

А1он
Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Учесниците на протестот се собраа во Паркот на жената борец и во паркот во Чаир,
Македонија

Протести против поскапувањето на струјата во Кичево

А1он
На градскиот плоштад во Кичево денеска се одржа мирен протести против поскапувањето на струјата. На протестот беа вклучени поголемиот дел од месните заедници на општина
Економија

МЕПСО: Неконструктивно е да се споредува цената на струјата со просечната плата во земјава

А1он
Од компанијата АД МЕПСО, а во врска со најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика за покачувањето на цената на електричната енергија, како „некоректно“ го
Македонија

Протестен марш на гостиварци против поскапувањето на струјата

Поголема група гостиварци вечерва одржа протестен марш незадоволни од одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за зголемувањето на цената на електричната енергија за 7,4 проценти.
Македонија

Дебрани протестираа против поскапување на струјата

А1он
Во организација на навивачката група „Соколат“ на фудбалскиот клуб „Кораб“, подржани и од други граѓански организации, доцна попладнево во Дебар беше одржан протест против поскапувањето
Македонија

Протест во Тетово поради поскапувањето на струјата

А1он
На градскиот плоштад во Тетово голем број граѓани се собраа на протест по повикот упатен од организациски одбор на социјалните мрежи во знак на незадоволство
Економија

Организација на потрошувачи: Со покачувањето на цената на струјата во прашање се доведува економската безбедност на граѓаните

А1он
Организацијата на потрошувачите на Македонија (ОПМ) е против покачувањето на електричната енергија од 7,4 проценти која ја утврди Регулаторната Комисија за енергетика и водни услуги,
Економија

РКЕ ќе побара Електродистрибуција да ги замени постоечките со броила со далечинско отчитување

А1он
До Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) последниве денови пристигнуваат по 30-тина барања од граѓаните за корегирање на високите сметки од ЕВН, потврди денеска претседателот на
Економија

Проект за намалување на потрошувачката на енергија во јавниот сектор

А1он
Владата ја овласти вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска, како назначен претставник за комуникација со Зелениот климатски фонд – Focal Point, да го потпише писмото