dszi

Македонија

Две деца и двајца воспитувачи заразени со смртоносната бактерија МРСА во Чаир

А1он
Четири нови случаи на заразени со смртоносната бактерија МРСА се откриени со вонредни контроли во една градинка и во едно основно училиште во Скопје. Заразени
Македонија

ДСЗИ: Загадена храна од „Гала кујна“ причина за цревните инфекции кај децата во ФФМ

А1он
Согласно стручното мислење на ЈЗУ Центар за јавно здравје Скопје, затекнатата загадена храна од објектот „Гала кујна“ која во трпезарија на ФФМ ја консумирале седумте
Македонија

ДСЗИ: Четирите деца со дијабетес матичните лекари ги воделе согласно медицина базирана на докази

А1он
На четирите деца со дијабетес мелитус тип 1 од кои две од Охрид, и по едно од Гевгелија и Свети Николе, за првпат им е
Македонија

ДСЗИ: Ништо нема да влијае на утврдувањето на фактичката состојба во Санте Плус

А1он
Државниот санитарен и здравствен инспекторат реагира по обвинувањата од болницата „Санте плус“, дека неговите соопштенија се тенденциозни и субјективни со што се нарушува нивната репутација.
Македонија

23 работници затруени во Штип, ДСЗИ ја затвори мензата на фабриката

А1он
23 работници од фабрика во Штип попладнево биле пренесени во болницата во градот откако кај нив се појавиле тегоби по ручекот во фабриката и знаци
Видео Македонија

(ВИДЕО) Бухова: Никој да не ми се јавува да ургира, одговорност за сите кои го загрозуваат здравјето на граѓаните

А1он
Новата директорка на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Бухова на првата прес конференција упати порака до сите дека институцијата нема да потклекне на било