drvja

Македонија

Спорниот ДУП би „изел“ близу 500 дрвја во Карпош 4

А1он
За да се придонесе кон одговорно урбанистичко планирање, и да се заштити плански засаденото високо зеленило, активисти од невладината „Плоштад Слобода“ и иницијативата „Ние сме
Македонија

Кривични за две лица за нелегална сеча на шума

А1он
СВР Куманово во рамки на оперативната акција „Гора“ поднесе кривична пријава против И.А.(53) од липковското село Опае, поранешен вработен во Агенцијата за катастар во Куманово, поради
Македонија

ДОМ: Продолжува безмилосната сеча на дрвата!

А1он
Продолжува безмилосното уништување на дрвата водено од бизнис интереси и непочитување на автономијата на одредени институции. Сечата на дрвата на платото кај Дом на АРМ
Македонија

ФОТО: Рано утрово исечени 47 дрвја во Универзитетскиот кампус

А1он
Утрово во 2 часот и 30 минути се исекоа 47 дрвја од паркот на Универзитетскиот кампус во Скопје. На социјалните мрежи има остра реакција. Студентите
Видео Македонија

ВИДЕО: Тргната оградата што го сокриваше дрвото што плаче

А1он
Откако беше исечен повеќедеценискиот голем костен во строгиот центар на Скопје, на улица „Македонија“, пред кафеаната „Пелистер“, на стеблото имаше нацртано лик што плаче. Набрзо