ФОТО: Багер го откорна дрвото што плаче

Од:

Денеска, на пладне со багер се корнеше дрвото што плаче, односно остатокот од костенот на плоштад кој се исече пред околу две недели.

drvoplace

Откако беше исечен повеќедеценискиот голем костен пред кафеаната Пелистер, на улица „Македонија“, на стеблото беше нацртан лик што плаче.

bagerDrvo1

Набрзо потоа, тоа беше заградено со ограда и сокриено од очите на минувачите., но и оградата беше тргната со цел да се види остатокот од костенот кој со децении беше на оваа улица.

bagerDrvo2 bagerDrvo3 bagerDrvo4 bagerDrvo5 bagerDrvo6

Би можело да ве интересира

Санкционирани четири возила во Скопје што вршат јавен превоз поради неисправност

А1он

Во присуство на пандемија, но со можност за прослава во угостителски објекти граѓаните ќе ја дочекаат Новата 2022 година

Ана Ололовска

Скопје го одбележува 13 Ноември – Денот на ослободувањето

Ана Ололовска

Посебен сообраќаен режим во Скопје

А1он

Пожар избувна во стар објект во адвокатската улица во Скопје

А1он

Без вода утре корисници од населбата Маџир Маало

А1он

3 comments

А 16/04/2015 - 13:57 at 13:57

Беше исечено за подобар видик на споменикот на “Аце“, тоа е вистината, сите други причини ги измислуваат.

Reply
deniskopje 16/04/2015 - 21:47 at 21:47

Сега кога го нема костенот, се отвора прекрасен видик под опашот на Букефал.
Наздравје!

Reply
Нина 17/04/2015 - 10:33 at 10:33

Тие дрвја ги имаа најубавите крошни, огромни и раскошни. Прво ги поткастрија им ја уништија убавината но си мислав уште се тука. Сега кога треба да процветаат да блеснат со сета убавина нив ги нема. Споменокот на столб и без нив не се гледа, и така е многу високо поставен.

Reply

Leave a Comment

four × one =