ДОМ: Продолжува безмилосната сеча на дрвата!

Од:

Продолжува безмилосното уништување на дрвата водено од бизнис интереси и непочитување на автономијата на одредени институции. Сечата на дрвата на платото кај Дом на АРМ која се случи утрово, исто како и кај Ректоратот, е уште еден чин на уништување на природата и бетонирање на просторот во презагедното Скопје, велат од ДОМ.

Ајде да ги потсетиме нарачателите што предизвикуваат?:

– загаден воздух 15 кратно повисоко од стандарите,
– над 1000 смртни случаи предизвикани од загадување,
– десетици илјади срцево болни,
– десетици илјади со белодробни заболувања,
– високи проценти на стерилитети како последица од загадувањата,
– запрени природни текови на проветрување.

Зарем не се свесни дека со ова ја прават животната средина неиздржлива за живот. Нејасно е само за кого ги градат сите објекти, кога градовите ќе ни останат без жители, односно ќе станат градови на духови!

Би можело да ве интересира

ДОМ: Масовно користење на сончевата енергија за излез од енергетската криза

Ана Ололовска

ДОМ: Стопирање на градежните активности кај Холидеј Ин, веднаш!

Ана Ололовска

ДОМ и ЛДП остануваат дел од парламентарното мнозинство, не се за одржување на предвремени избори

А1он

Потпишан договор за заедничка коалиција меѓу ЛДП и ДОМ, формирано „Движењето одлучно за промени”

Ана Ололовска

Ванчо Санев е кандидат за градоначалник на Штип од ДОМ и ЛДП

А1он

„Разбистри се“ до Морачанин: Да не бидат злоупотребувани нашите наоди за разрешување на Петровска

Ландов

Leave a Comment

8 + sixteen =