Кривични за две лица за нелегална сеча на шума

Од:

СВР Куманово во рамки на оперативната акција „Гора“ поднесе кривична пријава против И.А.(53) од липковското село Опае, поранешен вработен во Агенцијата за катастар во Куманово, поради постоење сомневање за сторени кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „фалсификување службена исправа“ и против М.А. (52) од кумановското село Рамно, поради постоење сомневање за сторени кривични дела „употреба на исправа со невистинита содржина“ и „пустошење шума“.

Во текот на ноември 2015 година И.А. во договор со М.А., без никаков правен основ, оформил три предмети за наводна исправка на техничка грешка по службена должност за седум катастарски парцели од катастарска општина Рамно кои биле во сопственост на РМ, со вкупна површина од 84.787 м2. Притоа, во нив внел невистинити податоци за соственоста на парцелите кои откако ги заверил со свој потпис, ги спровел во електронскиот систем во катастарот, префрлајќи ги во сопственост на второпријавениот.

По ова второпријавениот преку лиценцираното правно лице ДПТУ СИМВИ КОМПАНИ ДООЕЛ Кратово поднел барање за сеча на дрвна маса, врз основа на што извршил сеча на вкупнпо 187 м3 огревно дрво, оштетувајќи го ЈП Македонски шуми за износ од 1.309.000 денари.

Би можело да ве интересира

256 санкционирани возачи во Скопје, 40 за брзо возење

Притвор за дилер на дрога од Скопје

А1он

Повторно опожарена трска во Охридско Езеро

А1он

Приведен дилер, запленет кокаин, амфетамин…

Ана Ололовска

За незаконит лов приведен маж од Кочани

Ана Ололовска

Приведени двајца разбојници, со закана со нож одзеле чанта со дневен промет

Ана Ололовска

Leave a Comment

10 − 4 =