ВИДЕО: Тргната оградата што го сокриваше дрвото што плаче

Од:

Откако беше исечен повеќедеценискиот голем костен во строгиот центар на Скопје, на улица „Македонија“, пред кафеаната „Пелистер“, на стеблото имаше нацртано лик што плаче.

Набрзо потоа, тоа беше заградено со ограда и сокриено од очите на минувачите.

Од утринава оградата ја нема и повторно може да се види тажната слика на исеченото стебло што плаче.

Тажното стебло на костенот што беше еден од симболите на улицата, сега стои како потсетник дека заради спомениците од Скопје 2014, во градот се врши масовна сеча на дрвјата.

Позади местото каде беа двата костени, деновиве се врши ископување каде што најверојано, според неофицијални информации, ќе се пресели споменикот на Цар Самоил.

А.Б.

Би можело да ве интересира

Санкционирани четири возила во Скопје што вршат јавен превоз поради неисправност

А1он

Во присуство на пандемија, но со можност за прослава во угостителски објекти граѓаните ќе ја дочекаат Новата 2022 година

Ана Ололовска

Скопје го одбележува 13 Ноември – Денот на ослободувањето

Ана Ололовска

Посебен сообраќаен режим во Скопје

А1он

Пожар избувна во стар објект во адвокатската улица во Скопје

А1он

Без вода утре корисници од населбата Маџир Маало

А1он

Leave a Comment

17 − 8 =