dritan abazovic

Регион

Црногорскиот амбасадор во Полска уапсен за корупција, вицепремиерот Абазовиќ вели: нема недопирливи

А1он
Поранешниот црногорски министер за здравство и актуелен амбасадор во Полска, Будимир Шегрт, денеска е уапсен, соопшти потпретседателот на владата Дритан Абазовиќ. Шегрт се товари дека
Регион

Црногорските пратеници бараат истрага за понудата која ја добил Абазовиќ за да не го урива Ѓукановиќ од власт

А1он
Црногорските пратеници од мнозинството, но и од опозицијата во Парламентот денеска побараат надлежните органи да ја истражат изјавата на претседателот на УРА Дритан Абазовиќ дека
Регион

Абазовиќ: Очекувам новата црногорска влада да биде формирана до осми ноември

А1он
Лидерот на граѓанското движење „УРА“, Дритан Абазовиќ, рече дека е задоволен од динамиката на преговорите за формирање на новата црногорска влада и очекува дека таа
Регион

Абазовиќ: Јас немам полициска заштита, но сум под нивен надзор

А1он
Црногорскиот лидер на Граѓанското движење „УРА“, Дритан Абазовиќ, изјави дека нема полициска заштита, но дека се наоѓа под полициски надзор. Во утринската програма на државната
Регион

За Абазовиќ најголем приоритет на новата црногорска влада ќе биде интензивната борба против корупцијата

А1он
Претседателот на црногорското граѓанско движење УРА и член на новото парламентарно мнозинство во Црна Гора, Дритан Абазовиќ, изјави дека новата влада има многу работа, претежно
Регион

Абазовиќ: Новите луѓе може да го помират регионот, крајно време е да ги оставиме сите матрици од минатото

Горјан Грнчаровски
„Ние мора да разбереме дека Црна Гора никогаш не ја прескокна првата фаза од демократскиот развој, а таа е промена на власта на избори. Односно,
Регион

(ВИДЕО) Абазовиќ во црногорскиот парламент: Нема место за реваншизам, само за правдата и за вистината

А1он
„Не треба да ја продолжиме политиката на кавги. Нема место за реваншизмот, има место за правдата, вистината, Уставот и законот,“ рече денеска во црногорскиот парламент
Регион

Абазовиќ: Ме чува полицијата, Ѓукановиќ нема лесно да ја даде власта

Горјан Грнчаровски
Лидерот на црногорската коалиција „Црно на бело“, Дритан Абазовиќ, во интервју за германскиот магазин Шпигел изјави дека е под заштита на полицијата поради притисоците врз