Црногорскиот амбасадор во Полска уапсен за корупција, вицепремиерот Абазовиќ вели: нема недопирливи

Од:

Поранешниот црногорски министер за здравство и актуелен амбасадор во Полска, Будимир Шегрт, денеска е уапсен, соопшти потпретседателот на владата Дритан Абазовиќ.

dobivaj vesti na viber

Шегрт се товари дека кога бил министер, заедно со други лица учествувал во проневера поврзана со купопродажба на болница, тешка десетина милиони евра.

„Го уапсивме поранешниот министер за здравство и амбасадор на Црна Гора во Полска, Будимир Шегрт. Нема недопирливи! Борбата против високата корупција останува наш приоритет!“ напиша Абазовиќ на Твитер.

Тој додаде дека и ќе докаже дека државата е посилна од организираниот криминал.

Лидерот на движењето УРА веќе најавуваше одлучна борба против корупцијата, која можеше веќе да се види преку апсењето на директорот на Управата за недвижнини и на уште неколку доскорешни функционери.

Абазовиќ посебно го привлече вниманието на црногорската јавност со смената на директорот на Управата на полицијата на Црна Гора, а набрзо потоа и на директорот на Агенцијата за национална безбедност.

Би можело да ве интересира

„Вијести“: Уапсен директорот на црногорската Управа за приходи и царини Раде Милошевиќ

Ана Ололовска

Црна Гора протера уште 28 странски државјани поради соработка со странски служби

Црна Гора протерува уште шестмина руски дипломати

ВИДЕО: Бомбаш од Подгорица убиен во престрелка со полицијата, пукал на нив кога дошле да го апсат

А1он

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Мнозинство од црногорските пратеници постигнаа договор Лекиќ да биде мандатар за нова влада