Подгорица потврди: Патријархот Порфириј беше загрозен на Цетиње

Од:

Потпреседателот на црногорската влада, Дритан Абазовиќ изјави дека постоела голема безбедносна закана за Патријархот Порфириј.

dobivaj vesti na viber

„Истрагата ќе ги утврди деталите и фактите за безбедносната закана за време на устоличувањето на Митрополитот Јоанакиј на Цетиње“ – рече Абазовиќ.

Тој оценува дека безбедносните служби положиле сериозен испит иако според него од целиот настан ќе остане „горчлив вкус“.

Абазовиќ објаснува дека немало случаи на откажување послушност во безбедносниот сектор, туку дека постоеле случаи на одредено емотивно колебање кај одредени поединци.

„Секторот за безбедност функционира беспрекорно. Не дозволувам на луѓето да им се става на товар нешто што не било нивна грешка. Секој кој одбил задача, ќе биде суспендиран“ – вели потпреседателот на црногорската влада.

Додава дека државата не е таа што одредува дали некој во одредена црква може да изврши обред, туку нејзина задача е да ги заштити уставните права.

„Никој освен мене немаше да излезе пред јавноста и граѓаните ако му се случеше нешто на патријархот на СПЦ. Не дозволувам на никој начин да се фрла сенка на работата на службениците на полицијата. Не се гордееме со употребата на солзавец, но овде недостасува дијалог и политичка култура“ – вели Абазовиќ.

Би можело да ве интересира

Уапсен специјалниот обвинител во случајот „државен удар“ во Црна Гора

А1он

Совет на ЕУ: Црногорските политички актери да се воздржат од продлабочување на институционалната криза

А1он

Билчик: Црна Гора е во длабока криза, потребни се избори

А1он

Сопругата на Мило Ѓукановиќ под лупа на Антикорупциска: Стајлингот и чини повеќе од пријавената плата

А1он

Со гласови на членовите на победничкото мнозинство ИК на Подгорица ги усвои конечните резултати од локалните избори

Ѓукановиќ: Воведувањето на Црна Гора во Отворен Балкан е еднакво на велепредавство

А1он