Кривокапиќ го отстранува Абазовиќ од уште една функција

Од:

Владата на Црна Гора на денешната телефонска седница ќе гласа за предлогот на премиерот Здравко Кривокапиќ за смена на вицепремиерот Дритан Абазовиќ од уште една функција.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за функцијата претседател на Националниот совет за борба против висока корупција.

Со оглед на тоа што Кривокапиќ ја има поддршката од мнозинството министри во Владата, реално е да се очекува овој предлог да биде изгласан на денешната владина седница.

Националниот совет за борба против висока корупција предводен од Абазовиќ е формиран на 17 декември 2020 година, а за негови членови беа избрани д-р Милан Поповиќ, Милојко Спајиќ, Стево Мук, а за шеф на Експертскиот тим беше избрана Вања Чаловиќ Марковиќ.

Кривокапиќ претходно поднесе иницијатива за смена на Абазовиќ од вицепремиерската функција, за која ќе се гласа на 3 февруари во Собранието на Црна Гора.

Би можело да ве интересира

И Абазовиќ ќе присуствува на саемот Винска визија Отворен Балкан во Белград

А1он

Абазовиќ за гласањето недоверба на неговата Влада: Балканот е место каде што луѓето сакаат да ги чуваат работите под тепих

А1он

Парламентот на Црна Гора утре ќе расправа за разрешување на владата на Дритан Абазовиќ, неизвесен е исходот од гласањето

Владата на Црна Гора и СПЦ го потпишаа Темелниот договор

Катерина Павлова-Николовска

Абазовиќ: Црна Гора ја гледам како дел од ЕУ, Хрватска ни е мотиватор да ги завршиме задачите

Абазовиќ по одлуката на ДПС: Ќе видиме каков е ставот на мнозинството пратеници