Абазовиќ: Раката на правдата почна да делува

Од:

Потпретседателот на црногорската Влада, Дритан Абазовиќ ја поздрави полициската акција „Граница“ во кој се уапсени припадници на Министерството за внатрешни работи и Управата на полицијата поради сомнежи дека ја злоупотребуваат службената положба.

– Половина Црна Гора не спие, раката на правдата почна да делува, напиша Абазовиќ на својот твитер-налог по повод денешната полициска акција.

Од Управата на полицијата претходно денеска е соопштено дека се приведени службеници на МВР и полициската управа во заедничка акција на полицијата и обвинителството.

Според Абазовиќ, „акцијата е доказ дека институциите на системот можат да работат професионално, синхронизирано и ефикасно“.

– Во овој момент најголем патриотизам е да ја заштитиме државната каса, напиша потпретседателот на црногорската Влада.

Би можело да ве интересира

Буџетот на Црна Гора за 2022 година предвиден за рамномерно финансирање по региони

Ана Ололовска

Азербејџанскиот милијардер Исмаилов доби азил во Црна Гора

Столтенберг за стравот на Ескобар за кредибилноста на црногорската Влада: НАТО има строги протоколи за споделување инфромации

Уапсен поранешниот директор за национална безбедност на Црна Гора

Ана Ололовска

Ковид-19: Се зголемува смртноста кај младите невакцинирани пациенти во Црна Гора

Ана Ололовска

Странски државјани вложиле 524,44 милиони евра во Црна Гора