dritan abazovic

Регион

Абазовиќ го предложи составот на црногорската влада, Ранко Кривокапиќ шеф на дипломатијата

А1он
Мандатарот за состав на новата црногорска влада Дритан Абазовиќ официјално ја предложи структурата и составот на својот кабинет, за кој пратениците на Собранието на Црна
Регион

Абазовиќ: Без проблеми би го потпишал Темелниот договор со СПЦ доколку е усогласен со Уставот на Црна Гора

А1он
Црногорскиот вицепремиер Дритан Абазовиќ, кој се споменува како најсериозен кандидат за мандатар за состав на новата влада, изјави дека не би имал проблем да го
Регион

ДПС на Ѓукановиќ ќе ја поддржи малцинската влада, Абазовиќ можен премиер

А1он
Црногорскиот претседател и лидер на Демократската партија на социјалистите (ДПС) Мило Ѓукановиќ денеска потврди дека неговата партија ќе ја поддржи идната малцинска влада, но во
Регион

Владата на Црна Гора сруши рекорд во доделување почесни државјанства

А1он
Владата на Црна Гора ги собори сите досегашни рекорди на доделување почесни државјанства во актуелниот мандат, соопшти Центарот за граѓанско образование (ЦГО). Невладината организација информира
Регион

Нема кворум за смена на Абазовиќ, тој порача „слично ќе биде и утре“

А1он
Црногорското Собрание денеска не го усвои предложениот дневен ред за седницата на која требаше да се расправа за разрешување на вицепремиерот Дритан Абазовиќ. За дневниот
Регион

Црногорскиот парламент денеска ќе расправа за разрешување на потпретседателот на Владата, Дритан Абазовиќ

А1он
Црногорското Собрание денеска треба да расправа за предлогот на премиерот Здравко Кривокапиќ за разрешување на вицепремиерот Дритан Абазовиќ. На Колегиумот на претседателот на Собранието е
Регион

Кривокапиќ го отстранува Абазовиќ од уште една функција

А1он
Владата на Црна Гора на денешната телефонска седница ќе гласа за предлогот на премиерот Здравко Кривокапиќ за смена на вицепремиерот Дритан Абазовиќ од уште една
Регион

Подгорица потврди: Патријархот Порфириј беше загрозен на Цетиње

А1он
Потпреседателот на црногорската влада, Дритан Абазовиќ изјави дека постоела голема безбедносна закана за Патријархот Порфириј. „Истрагата ќе ги утврди деталите и фактите за безбедносната закана
Регион

Абазовиќ под засилено обезбедување, Кавачкиот клан сакал да го ликвидира

А1он
Засилено е обезбедувањето на црногорскиот вицепремиер, Дритан Абазовиќ, бидејќи постојат индиции дека припадници на криминалниот Кавачки клан се подготвувале да го ликвидираат, соопшти денеска Министерството