Црногорските пратеници бараат истрага за понудата која ја добил Абазовиќ за да не го урива Ѓукановиќ од власт

Од:

Црногорските пратеници од мнозинството, но и од опозицијата во Парламентот денеска побараат надлежните органи да ја истражат изјавата на претседателот на УРА Дритан Абазовиќ дека му бил понуден поткуп од 21 милион евра за да не се приклони кон партиите кои имаа за цел да ја симнат од власт Демократска партија на социјалистите (ДПС) на Мило Ѓукановиќ.

dobivaj vesti na viber

Пратеникот од Демократскиот фронт Предраг Булатовиќ ги повика надлежните веднаш да ги истражат наводите на Абазовиќ затоа што станува збор за „политичка корупција“. На барањето се придружи и пратеникот од опозициската ДПС Даниел Живковиќ, кој рече дека доколку не го сторат тоа властите, тогаш постапка ќе иницира неговата партија.

Во синоќешната изјава Абазовиќ не сакаше да открие кој му ги понудил парите.

Тој тврди дека добивал понуди од сите страни и од „некои кланови“, но одби да каже кој и што му нудел.

– Вистина е дека добивав понуди од некои кланови. Не сакам од себе да правам жртва. Имам големи притисоци бидејќи влогот е огромен, кој го добивме по изборите. Но, не се чувствувам небезбедно, изјави синоќа Абазовиќ.

Би можело да ве интересира

„Вијести“: Уапсен директорот на црногорската Управа за приходи и царини Раде Милошевиќ

Ана Ололовска

Црна Гора протера уште 28 странски државјани поради соработка со странски служби

Црна Гора протерува уште шестмина руски дипломати

ВИДЕО: Бомбаш од Подгорица убиен во престрелка со полицијата, пукал на нив кога дошле да го апсат

А1он

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Мнозинство од црногорските пратеници постигнаа договор Лекиќ да биде мандатар за нова влада