Нов земјотрес e регистриран во Црна Гора

Од:

Земјотрес со јачина од 2,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Црна Гора во 15.17 часот. Епицентарот повторно бил во реонот на Никшиќ, недалеку од местото каде што на 14 март беше регистриран многу силен земјотрес.

Ова е шести земјотрес од полноќ, ниту еден со јачина од 2,9 степени.

Да потсетиме, тлото на Балканот со денови не мирува, а откако Црна Гора во четвртокот ја погоди земјотрес со јачина од 5,7 степени во областа Никшиќ.

По тој повод причинета е материјална штета, а најмногу е оштетен манастирот Сомина, кој се наоѓа недалеку од епицентарот на земјотресот.

Би можело да ве интересира

Крит беше погоден од земјотрес со јачина од 4,3 степени

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Кина

Чиле го погоди земјотрес со јачина од 4,5 степени

Земјотрес ја погоди Албанија

Горан Наумовски

Три земјотреси се регистрирани кај Крит

Горан Наумовски

Почина Матија Шаркиќ, голман на фудбалската репрезентација на Црна Гора