Владата на Црна Гора сруши рекорд во доделување почесни државјанства

Од:

Владата на Црна Гора ги собори сите досегашни рекорди на доделување почесни државјанства во актуелниот мандат, соопшти Центарот за граѓанско образование (ЦГО).

dobivaj vesti na viber

Невладината организација информира дека едно од спорните државјанства е за сопругата на министерот за земјоделство, Светлана Стијовиќ, која е дефектолог, а причината била дека се работи за дефицитарно занимање.

Како што наведоа, Министерството за внатрешни работи (МВП) донело 273 решенија во 2021 година и едно во 2020 година.

Така, Владата за 13 месеци работа двојно го зголеми рекордот на претходната влада, која за 11 месеци од 2020 година додели 115 државјанства.

Освен за 10, за кои нема податоци за предлогот, сите предлози за доделување државјанство до МВР ги доставил премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ, се наведува во соопштението.

Од ЦКП наведоа дека доминантен број на доделени државјанства е во рамките на Програмата за економско државјанство, а потоа причините се спортски, наука или некој друг интерес на државата, посочувајќи дека има и такви решенија кои не ја содржат основата за доделување.

Од почетокот на примената на Законот за државјанство, односно од 2008 година до крајот на 2020 година, доделени се вкупно 390.

Со новите податоци до 1 јануари 2022 година таа бројка достигна цифра од 664 почесни државјанства, се наведува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Црна Гора предлага учебната година да почне на 5 септември

А1он

Ненад Калуѓеровиќ на распит во црногорското обвинителството

Комеморација за жртвите од масакрот во Цетиње

Катерина Павлова-Николовска

Кој е човекот кој го застрела убиецот од Цетиње: Бил суден за убиство, осомничен за тероризам

Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде: Убиецот го ранил полицаец, па тој го докрајчил

Помрачување на умот-кај убиецот од Цетиње имало еден сомнителен детаљ

Предраг Петровиќ