dpi

Македонија

ВИДЕО: Пазарна добива најмногу пријави дека нема леб, масло и брашно, иснпекторите влегле кај 200 трговци

Кристијан Ландов
Инспекторите на Пазарна инспекција влелге во 200 фирми каде контролирале цени на производи, залихи, почитување на законските прописи и владини одлуки. Директорката Анета Симеска-Димоска кажа
Македонија

За две недели откриени 11 лажни вакцинални сертификати, читачи на бар-кодови нема ниту МВР ниту Пазарна

Маја Илиевска-Пачемска
Изминативе две недели во заедничка контрола полицијата и Државниот пазарен инспекторат откриле 11 лажни вакцинални сертификати. Лицата со лажни сертификати се фатени во угостителски објекти
Економија

Во склад на компанијата „Евротим“ имало неквалитетен мазут, државата ѝ забрани да го продава

А1он
Државниот пазарен инспекторат утврди дека кичевската компанија „Евротим“ во свој склад во Ресен чувала мазут кој отстапува од пропишаниот квалитет и ѝ забрани на фирмата
Македонија

Анета Симеска Димоска именувана за в.д. директор на Државниот пазарен инспекторат

А1он
Владата денеска на седница на предлог на Комисија за именување ја именуваше Анета Симеска Димоска за в.д. директор на Државниот пазарен инспекторат, орган во состав
Македонија

Заев за разрешувањето на Пауновски: Непочитувањето на етичкиот кодекс и инаетењето по медиуми не е одлика на добар директор

Габриела Димковиќ-Мишевска
Стојко Пауновски е разрешен од функцијата со одлука на Владата поради непочитувањето на етичкиот кодекс кој се обврзани да го почитуваат сите јавно избрани функционери
Македонија

Пауновски: Одбраната на интегритетот и професионалноста на институцијата не наидоа на разбирање од премиерот

А1он
Разрешениот директор на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, преку Фејсбук им се заблагодари на граѓаните кои го поддржаа во спротивставувањето со премиерот Зоран Заев околу
Македонија

Владата го разреши Стојко Пауновски поради „непрофесионално однесување“

А1он
Согласно член 10, став 1 од Законот за Државен пазарен инспекторат (ДПИ) според кој Владата го именува и разрешува директорот на ДПИ, на денешната седница
Македонија

Заев утре ќе се сретне со пазарните инспектори кои бараат да не им го менува директорот

А1он
Директорот на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) Стојко Пауновски беше писмено известен за сите детали и информации во врска со оправданоста и начинот на распределбата и
Македонија

Груби и Николовски: Неприфатливо е што Пауновски се буни, не креваше телефон кога го баравме за решение

А1он
Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски, за кого премиерот Зоран Заев денеска кажа дека ќе биде разрешен откако јавно реагираше за несоодветните кадри кои
Македонија

Пауновски: Бараме повеќе инспектори, ни праќаат луѓе што не ги исполнуваат условите

А1он
Не можам да менувам систематизација за некој без соодветно образование, односно за некој што не ги исполнува посебните услови за вработување во ДПИ, да отворам