kovid sertifikati

Свет

Европската комисија засега не планира укинување на Ковид сертификатите

А1он
Од Европската Комисија денеска порачаа дека е прерано да се укинат Ковид сертификатите иако тие сѐ помалку се користат во земјите членки на ЕУ, јави
Македонија

ВИДЕО: Сопственик на ресторан во плач по казната од 7000 евра за гости со лажни ковид сертификати

А1он
Сопственик на ресторан од Гевгелија заработи казна од 7000 евра од финасиската полиција поради четири гости кои биле со лажни ковид сертификати. Сопственикот на ресторанот
Македонија

ВИДЕО: Неиздавање фискални, лица без сертификати, работа без документи- затворени четири угостителски објекти во Тетово

А1он
Во координирана акција на Министерството за внатрешни работи, Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи вчера биле извршени инспекциски надзори во десетина угостителски објекти
Македонија

Полициски претреси во Дојран пo наводите за фалсификувани ковид-сертификати

А1он
Поради наводи за сторено кривично дело фалсификување КОВИД-сертификати во казино во Дојран, полицијата од Одделот за криминалистичка полиција и СВР Струмица – ОВР Гевгелија вчера
Свет

Најбизарни правила за употреба на сертификатите за вакцинација против Ковид-19

А1он
Напорите во Европа да се промовира употребата на вакцини преку сертификати кои докажуваат имунизација, негативен резултат од ПЦР тест или докази за прележан коронавирус, наложија
Свет

ЕК усвои регулатива за обврзувачка деветмесечна валидност на ковид сертификатите

А1он
Европска комисија денеска усвои регулатива за важење на сертификатите за Ковид-19 девет месеци од примарната вакцинација, изјави претставник на Европска Унија. Тој додаде дека новите
Македонија

За две недели откриени 11 лажни вакцинални сертификати, читачи на бар-кодови нема ниту МВР ниту Пазарна

Маја Илиевска-Пачемска
Изминативе две недели во заедничка контрола полицијата и Државниот пазарен инспекторат откриле 11 лажни вакцинални сертификати. Лицата со лажни сертификати се фатени во угостителски објекти
Свет

Француските власти водат истраги за 400 мрежи за лажни сертификати

А1он
Франција почна 400 истраги за мрежи што обезбедуваат лажни сертификати за коронавирус, изјави министерот за внатрешни работи Жералд Дармамен, во време кога се зголемува хоспитализацијата
Македонија

Во казино во Тетово приведени три лица поради сертификати за вакцина

А1он
Полицајци вчера во Тетово лишиле од слобода тројца мажи кои немале соодветни сертификати за примена вакцина. Едниот од нив имал сертификат на име на друго