ВИДЕО: Сопственик на ресторан во плач по казната од 7000 евра за гости со лажни ковид сертификати

Од:

Сопственик на ресторан од Гевгелија заработи казна од 7000 евра од финасиската полиција поради четири гости кои биле со лажни ковид сертификати. Сопственикот на ресторанот „Крим“, (Cream) Ристо Петков низ плач побара поддршка за неговиот бизнис од насобраните жители пред неговиот ресторан.

dobivaj vesti na viber

-Може да ми се смеете колку сакате, или кој сака, 7.000 евра казна во време. Две години се бориме да преживееме. Две години не можеме два денара да извадиме. Позајмици правам да платиме струја, да платиме. Ова е катастрофа. Дали сум јас или друг што ќе плаќа, вака не бива. Јас не сум убиец. Идат гости, во време кога има 100.000 лажни сертификати, во време кога економијата е нула, ова ни го прават, 7.000 илјади евра, знаете ли колку пара е, низ плач се обрати сопственикот Ристо Петков.

На собирот беше кажано и дека казните се однесуваат на лицата кои покажуваат лажен сертификат, но и за рестораните и кафулињата кои треба да побараат сертификат, без притоа да имаат можност да проверат дали се работи за фалсификуван документ.

Би можело да ве интересира

Повреден маж при пукање пред ресторан во Козле

Европската комисија засега не планира укинување на Ковид сертификатите

Гевгеличанец пронајден мртов во неговиот дом

Импровизирана лабораторија за производство на марихуана откриена во куќа во Гевгелија, притвор за едно лице

ВИДЕО: Неиздавање фискални, лица без сертификати, работа без документи- затворени четири угостителски објекти во Тетово

Катерина Павлова-Николовска

47.095 евра, 603.000 денари и 250 швајцарски франци заплени Финансиската полиција при претрес на дом на лажен адвокат

А1он