ВИДЕО: Сопственик на ресторан во плач по казната од 7000 евра за гости со лажни ковид сертификати

Од:

Сопственик на ресторан од Гевгелија заработи казна од 7000 евра од финасиската полиција поради четири гости кои биле со лажни ковид сертификати. Сопственикот на ресторанот „Крим“, (Cream) Ристо Петков низ плач побара поддршка за неговиот бизнис од насобраните жители пред неговиот ресторан.

-Може да ми се смеете колку сакате, или кој сака, 7.000 евра казна во време. Две години се бориме да преживееме. Две години не можеме два денара да извадиме. Позајмици правам да платиме струја, да платиме. Ова е катастрофа. Дали сум јас или друг што ќе плаќа, вака не бива. Јас не сум убиец. Идат гости, во време кога има 100.000 лажни сертификати, во време кога економијата е нула, ова ни го прават, 7.000 илјади евра, знаете ли колку пара е, низ плач се обрати сопственикот Ристо Петков.

На собирот беше кажано и дека казните се однесуваат на лицата кои покажуваат лажен сертификат, но и за рестораните и кафулињата кои треба да побараат сертификат, без притоа да имаат можност да проверат дали се работи за фалсификуван документ.

Би можело да ве интересира

Угостителските услуги во март поскапи за шест отсто во споредба со истиот месец лани

Србин со нож ранил маж во кафеана во угостителскиот објект на бензинската пумпа во Јосифово

Горан Наумовски

ВИДЕО: Град со големина на орев го погоди Гевгелиско

Градоначалникот на Гевгелија префрлил 36.000 евра на ракометен клуб основан од татко му, обвинија од СДСМ

Орце Костов

Едно лице загина во сообраќајката на патот Гевгелија-Богданци: Се судриле четири автомобили

А1он

Сообраќајка на патот Богданци-Гевгелија: Сообраќајот во прекин, интервенираат пожарникари и полиција

А1он