ВИДЕО: Неиздавање фискални, лица без сертификати, работа без документи- затворени четири угостителски објекти во Тетово

Од:

Во координирана акција на Министерството за внатрешни работи, Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи вчера биле извршени инспекциски надзори во десетина угостителски објекти и казина на територијата на Тетово и околните населени места информираат од Министерството за внатрешни работи.

– Притоа, времено се затворени четири објекти по член 64 од Законот за заштита на населението од заразни болести и од страна на ДПИ запечатени се со пломби. Во два објекта беа констатирани прекршоци по основ на Законот за заштита од пушење, а за три објекти побарана е дополнителна документација согласно Законот за угостителска дејност, така што постапката за нив продолжува до целосно разгледување на документацијата. Во сите контролирани објекти изречени се и глоби од страна на УЈП по основ на неиздавање фискални сметки. Инаку, во четирите затворени објекти биле затекнати вкупно 27 лица без задолжителните ковид-сертификати (потврди), а во два објекта затекнати се лица без соодветни лиценци, кои вршеле работа како обезбедување на објектите, се вели во соопштението од МВР.

Би можело да ве интересира

Полицаец оставил куче затворено во кола час и половина, умрело: Поднесена му е кривична за убивање и мачење животни

Катерина Ѓуровски

Швајцарски џип прегазил велосипедист во Тетово и побегнал

Се истепале две фамилии во Штип, единаесетмина приведени

Споделувал детска порнографија во групи на социјални мрежи, приведен 28-годшник од Велешта

21-годишник загина во сообраќајна несреќа на патот Прилеп-Битола

Воз прегази скопјанец кај булеварот „Србија“

Катерина Ѓуровски