dpi

Македонија

Заев за разрешувањето на Пауновски: Непочитувањето на етичкиот кодекс и инаетењето по медиуми не е одлика на добар директор

Габриела Димковиќ-Мишевска
Стојко Пауновски е разрешен од функцијата со одлука на Владата поради непочитувањето на етичкиот кодекс кој се обврзани да го почитуваат сите јавно избрани функционери
Македонија

Пауновски: Одбраната на интегритетот и професионалноста на институцијата не наидоа на разбирање од премиерот

А1он
Разрешениот директор на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, преку Фејсбук им се заблагодари на граѓаните кои го поддржаа во спротивставувањето со премиерот Зоран Заев околу
Македонија

Владата го разреши Стојко Пауновски поради „непрофесионално однесување“

А1он
Согласно член 10, став 1 од Законот за Државен пазарен инспекторат (ДПИ) според кој Владата го именува и разрешува директорот на ДПИ, на денешната седница
Македонија

Заев утре ќе се сретне со пазарните инспектори кои бараат да не им го менува директорот

А1он
Директорот на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) Стојко Пауновски беше писмено известен за сите детали и информации во врска со оправданоста и начинот на распределбата и
Македонија

Груби и Николовски: Неприфатливо е што Пауновски се буни, не креваше телефон кога го баравме за решение

А1он
Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски, за кого премиерот Зоран Заев денеска кажа дека ќе биде разрешен откако јавно реагираше за несоодветните кадри кои
Македонија

Пауновски: Бараме повеќе инспектори, ни праќаат луѓе што не ги исполнуваат условите

А1он
Не можам да менувам систематизација за некој без соодветно образование, односно за некој што не ги исполнува посебните услови за вработување во ДПИ, да отворам
Македонија

Полицијата затвори кафеана полна со гости во гостиварско Неготино, уапсени газдата и брат му, кој ја скинал пломбата

А1он
Полицајци од полициското одделение Галате, во селото Неготино, кое е дел од општината Врапчиште кај Гостивар, вечерва во 20.30 часот го лишиле од слобода М.Б.(30)
Македонија

ВИДЕО: Без биро и стол, инспектори 12 години работеле во тетовскиот Пазарен инспекторат

Искра Манојлоска
Директорот на Пазарниот инспекторат, Стојко Пауновски, вели дека со отворањето на објектот на ДПИ во Тетово конечно се обезбедува место за 43 вработени. „Со овој
Економија

Пазарниот инспекторат изврши 488 контроли за почитување на здравствените протоколи и 123 контроли поврзани со викендот без ДДВ

А1он
Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) вчера изврши вкупно 36 надзори и 488 контроли во угостителски објекти во повеќе градови во државата, согласно законите за угостителска дејност
Економија

Државниот пазарен инспекторат презема мерки за справување со сивата економија во е-трговија

А1он
Државен Пазарен Инспекторат на Република Македонија се стреми да ги следи трендовите, па така благодарение на соработката со Проектот на УСАИД за модернизација на инспекциските