crna gora

Регион

Ѓукановиќ: Изразот „српски свет“ е еуфемизам за идејата за голема Србија

А1он
Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, синоќа изјави дека изразот „српски свет“ е еуфемизам за идејата за голема Србија, што ги загрозува другите земји и
Регион

Услов за формирање на нова црногорска влада ќе биде да се повлече Законот за слобода на вероисповед, тврди Кнежевиќ

А1он
Претседателот на Демократската народна партија (ДНП), Милан Кнежевиќ разговараше со кандидатот за мандатар за состав на нова влада и носител на списокот на коалицијата „За
Регион

Кривокапиќ: Да изградиме подобра Црна Гора, ги повикувам сите млади од странство да се вратат

А1он
Кандидатот за мандатар на новата црногорска влада, Здравко Кривокапиќ ги повика сите млади да се вратат во Црна Гора за да помогнат во изградбата на
Регион

Абазовиќ: Новите луѓе може да го помират регионот, крајно време е да ги оставиме сите матрици од минатото

Горјан Грнчаровски
„Ние мора да разбереме дека Црна Гора никогаш не ја прескокна првата фаза од демократскиот развој, а таа е промена на власта на избори. Односно,
Регион

Ковид-19: Од денеска дополнителни рестриктивни мерки во Црна Гора

А1он
Со оглед на исклучително распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем, Институтот за јавно здравје (ИЈЗ)
Економија

Вкупниот државен долг на Црна Гора – 3,664 милијарди евра или 79,54 БДП

А1он
Вкупниот државен долг, без депозити, на 30 јуни годинава изнесувал 3,664 милијарди евра или 79,54 проценти од бруто домашниот производ (БДП), изјавиле од Министерството за
Регион

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква каква што заслужуваат

Горјан Грнчаровски
„Политичката судбина на Мило Ѓукановиќ и Душко Марковиќ ќе биде онаква каква што заслужуваат. И тоа не го кажувам јас, туку не учи искуството од
Регион

Анкета: Околу 60 отсто од Црногорците сакаат земјата да остане на евроатлантскиот пат, 20 отсто да се сврти кон Србија

А1он
Истражувањето на Центарот за демократија и човекови права (ЦЕДЕМ) покажа дека повеќе од 60 проценти од испитаниците очекуваат Црна Гора да остане независна и на
Регион

Ѓукановиќ ќе предложи мандатар за новата влада до 23 октомври

А1он
Уставниот рок за црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ да предложи премиер е 30 дена од конституирање на парламентарно мнозинство. Кабинетот на Ѓукановиќ соопшти дека претседателот ќе