Македонија додадена на листата земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Од:

Националното координативно тело на Црна Гора, вечерва по предлот на Институтот за јавно здравје одлучи дека од 1 јуни ќе биде дозволен влезот на странци во Црна Гора, и тоа без карантин и самоизолација, доколку стапката на активни случаи на Ковид-19 е помала од 25 на 100.000 жители во државата од каде странецот доаѓа.

Во овој момент, на листата која еднаш неделно ќе се ажурира и беше дополнета денеска се наоѓаат Словенија, Исланд, Хрватска, Словачка, Швајцарија, Албанија, Австрија, Норвешка, Монако, Косово, Германија, Грција, Унгарија, Данска, Литванија, Латвија, Азербејџан, Луксембург, БиХ, Бугарија, Израел, Македонија, Ирска, Чешка, Финска и Естонија. Првично Македонија, БиХ и Србија не беа на списокот, а Србија не се наоѓа и на новата листа по што премиерката Ана Брнабиќ повика да не се патува и да се бојкотира соседната земја.

Би можело да ве интересира

Во Србија регистрирани нови 11 починати од Ковид-19

Горјан Грнчаровски

Во изминатите 24 часа во Хрватска е регистриран 91 нов случај на коронавирус

Горјан Грнчаровски

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Нова швајцарска студија тврди: Возрасните подобро се справуваат со пандемијата од младите

А1он

Арменд Земај бара преиспитување на одлуката на македонските власти за задолжителни тестови за влез во нашата земја

А1он

Грчки медиуми ги вратија парите добиени од владата за информативна кампања за коронавирусот

А1он