ceni

Економија

Дизелот поскапува за половина денар, цената на бензините останува иста

А1он
Малопродажните цени на бензините од ноќеска на полноќ остануваат непроменети, зголемување од половина денар ќе има кај дизелот и екстра лесното масло за домаќинство, одлучи
Економија

Пад на побарувачката за „црно злато“ во 2020, предвидува ОПЕК

А1он
Членките на ОПЕК минатиот месец произведоа 29,83 милиони барели сурова нафта дневно или 60.000 помалку во однос на мај. Во својот месечен извештај, објавен денеска,
Економија

Раст на цените на нафтата

А1он
Цените на нафтата по шест недели го достигнаа максимумот поради евакуацијата на платформите во Мексикански Залив поради невремето, како и поради зголемените тензии со британскиот
Економија

Повисоки продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар

А1он
Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во април годинава се повисоки за 0,3 отсто на месечно и за 1,2 процента на
Економија

Макпетрол: РКЕ не сака да се откаже од дополнителни зафаќања кај акцизата во корист на потрошувачите

А1он
Согласно нашите пресметки, за наредната недела очекувавме цени пониски за 0,5 денари по литар кај сите деривати, од објавените во одлуката од страна на Регулаторната
Економија

Макпетрол повлече нога, ги намали цените на горивата, дали ќе следат и другите

А1он
„Макпетрол“ АД Скопје ги информира своите потрошувачи и пошироката јавност дека, по настапувањето на периодот во кој „Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ)“
Економија

Намален прометот на пазарот за месо во Атина, попуст за навивачите на ПАОК

А1он
Пазарот Варвакиос во центарот на Атина е местото кое што Грците, традиционално, секоја година го посетуваат во пресрет на Велигден за да се снабдат со
Македонија

Зголемени индексите на цените на угостителските услуги

Индексот на цените на угостителските услуги во септември 2018 година, во споредба со август 2018 година, е зголемен за 0,2  отсто, објави Државниот завод за