Од полноќ поевтинуваат горивата

Од:

Малопродажните цени на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се намалуваат за еден денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 68,50 денари за литар, на Еуросупер БС-98 изнесува 71 денар за литар, а Еуродизелот ќе се продава по 63,00 денари за литар.

За еден денар се намалува цената на Екстра лесното масло за домаќинство кој ќе се продава по 52,50 денари за литар и малопродажната цена на мазутот се намалуваза за 0,876 денари за килограм и ќе изнесува 33,158 денари за килограм.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со изминатиот седумдневен период бележат намалување кај бензинот во просек за околу 4,35 отсто или за 27,50 долари за тон, кај дизелот има намалување во просек за околу 3,36 отсто или за 20,70 долари за тон, кај екстра лесното масло намалување во просек за околу 3,53 отсто или за 21,35 долари за тон и кај мазутот намалување во просек за околу 4,12 отсто или за околу 16,20 долари за тон, поради што во структурата на цените на нафтените деривати е извршено соодветно прилагодување.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот седумдневен период изнесуваше 55,96 денари за долар.

Би можело да ве интересира

Горивата поевтинуваат од два до четири денари за литар

Ана Ололовска

Предлогот за зголемување на акцизата на горивата оправдан за Владата, се подготвува уредба

Ана Ололовска

Макам-транс против предлогот за зголемување на акцизата на горивата

Ана Ололовска

До 42 проценти разлика меѓу фабричките бројки и потрошувачката во реални услови на возилата

Ландов

Утврдена највисока трговска маржа за аргуми, ќе важи до крајот на вонредната состојба

А1он

Горивата поевтинуваат од три до пет денари за литар

Ана Ололовска