Повисоки продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар

Од:

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во април годинава се повисоки за 0,3 отсто на месечно и за 1,2 процента на годишно ниво.

Според податоците на Државниот завод за статистика, во споредба со март 2019 година, продажните цени се повисоки во групите Енергија за 1,4 отсто, Капитални производи за 0,5 и Трајни производи за широка потрошувачка за 0,5 отсто.

Во однос на минатогодишниот април, пак, продажните цени се повисоки во групите Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2,1 процент, Капитални производи за 1,6, Енергија 1,1 и Трајни производи за широка потрошувачка за 0,5 проценти.

Би можело да ве интересира

Утврдена највисока трговска маржа за аргуми, ќе важи до крајот на вонредната состојба

А1он

Повисоки цените на индустриските производи на домашниот пазар на годишно ниво

Раст на прометот со храна, пијалаци и тутун, намалување на прометот со автомобилски горива

Татјана Ташкова

Од полноќ поевтинуваат горивата

Татјана Ташкова

Африканската чума во Бугарија нема да ја зголеми цената на свинското месо

Дизелот поскапува за половина денар, цената на бензините останува иста

Татјана Ташкова