Пад на побарувачката за „црно злато“ во 2020, предвидува ОПЕК

Од:

Членките на ОПЕК минатиот месец произведоа 29,83 милиони барели сурова нафта дневно или 60.000 помалку во однос на мај.

Во својот месечен извештај, објавен денеска, Организацијата за извозници на нафта наведува дека обемот на производството е намален за 142.000 барели во санкциите против Иран до 2.23 милиони.

Покрај тоа, во Ангола беа произведени 57.000 барели помалку или 1,42 милиони дневно.

Нигерија имаше највисок раст на производството од 129.000 барели на 1.86 милијарди барели дневно, по што следи Саудиска Арабија со зголемување од 126.000 барели на 9.81 милиони на ден.

Прогнозата на ОПЕК за овогодинешниот раст на побарувачката останува на 1,14 милиони барели дневно, на вкупно 99,87 милиони.

Најголемиот дел од овој раст на побарувачката им се припишува на Азија и Кина.

Би можело да ве интересира

Државата ќе субвенционира 18.000 денари за вградување плински уред во возилата

Маја Илиевска-Пачемска

Бектеши: Министерството за економија и годинава со поддршка за индустријата, занаетчиството, туризмот и домаќинствата

Ана Ололовска

Власта очекува видливи ефекти во економијата уште во првиот квартал и најавува 23 милијарди денари за капитални инвестиции

Ана Ололовска

Бесими: Во првиот квартал ќе се видат ефектите од мерките за стабилизација на економијата

Ландов

Предлог измените на Законот за минерални суровини ќе бидат усвоени во Собранието во редовна постапка

Ана Ололовска

Централен регистар: Бројот на згаснати и новоосновани фирми во 2020 е во рамки на просекот

Жарко Настоски