berbok

Свет

Бербок во посета на Франција во обид за надминување на неодамнешните тензии

А1он
Посетата на германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок на Франција почна со посета на училиште во кое децата се школуваат во рамките на специјалната
Свет

Бербок: Берлин ја следи ситуацијата во Полска по експлозијата во близина на границата со Украина

А1он
Шефицата на германската дипломатија, Аналена Бербок, изрази жалење поради експлозијата во која загинаа две лица во слео во Полска во непосредна близина на границата со
Свет

Литванија ќе биде подготвена да прими германска воена бригада до 2026 година

А1он
Литванија ќе инвестира за да може да биде домаќин на германска воена бригада до 2026 година, изјави литванскиот министер за надворешни работи Габриелус Ландсбергис. „До
Регион

Германска министерка: Без взаемно признавање на Србија и Косово нема членство во ЕУ

А1он
Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, истакна дека ставот на германската влада е дека меѓусебното признавање на Србија и Косово е неопходно и
Свет

Бербок: Иран е на погрешната страна на историјата

А1он
Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок остро го критикуваше иранското раководство за бруталното задушување на протестите поради смртта на една жена приведена поради непочитување
Свет

Бербок: Лажните референдуми на делови од Украина се спротивност на слободни и фер избори

А1он
Лажните референдуми, одржани на делови од Украина, се спротивност на слободни и фер избори, смета германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок. Таа тврди дека
Свет

Шефицата на германската дипломатија допатува во ненајавена посета на Киев

А1он
Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска пристигна во Киев во ненајавена посета за да покаже дека Украина „може да смета“ на поддршката од
Свет

Бербок: Можно е Германија да ја повлече војската од Мали

А1он
Берлин можеби ќе мора да ја повлече својата војска од Мали, доколку властите на западноафриканската земја не ја осигураат потребната безбедност на германските војници. –
Свет

Германската министерка Бербок скептична за победата на Украина во војната

А1он
Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок не е сигурна дали е можно Украина да победи во оваа војна. „Тоа е бруталната реалност“, рече таа