Бербок во посета на Франција во обид за надминување на неодамнешните тензии

Од:

Посетата на германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок на Франција почна со посета на училиште во кое децата се школуваат во рамките на специјалната француско-германска програма, јави ДПА.

Бербок утрово се сретна со својата колешка Кетрин Колона.

Германската министерка пристигна во Франција во услови на неодамнешните тензии меѓу Париз и Берлин. На крајот на минатиот месец беше одложена заедничката седница на двете влади, а според Германија, една од причините била потребата од координација за некои „билатерални прашања“. Елисејската палата соопшти дека е потребно повеќе време за да се договорат прашањата за одбраната и енергијата.

Бербок во Париз ќе учествува и на Третата меѓународна донаторска конференција за Молдавија, која беше исклучително тешко погодена од војната во Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руски дрон ја прател Аналена Бербок

Горан Наумовски

Бурбок, за време на посетата на Одеса, мораше да се засолни по сирената за воздушен напад

Бербок: Украинскиот конфликт не смее да „замрзне“

Бербок: Земјите од Западен Балкан апсолутно и целосно припаѓаат на Европската Унија

Горан Наумовски

Бербок: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Радман се обиде да ја бакне Бербок: Ако некому му пречи, се извинувам