(ВИДЕО) Нема одбор за дочек за министерката Бербок

Од:

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок отпатува за Индија пред состанокот на министрите за надворешни работи на Г-20 во средата, но на аеродромот во Њу Делхи се случи неочекувана сцена. Имено, во моментот кога Аналена Бербок се симна од авионот, одборот за дочек беше отсутен.

„Министерот за надворешни работи Бербок слета во Њу Делхи на состанокот на Г-20. Ја пречека индискиот протокол и амбасадорот Акерман“, пишува Јорг Бланк, дописник на германската новинска агенција, за видеото што се појави на Твитер, на кое се гледа како Бербок се симнува од авион – без официјален дочек, без црвен тепих и се што според протокол треба да биде вклучено во пречекот.

На видеото се гледа како Бербок излегува од авионот на германското воено воздухопловство, а додека се спушта по скалите, изгледа малку изнервирана.

Меѓутоа, по неколку секунди, Филип Акерман, германскиот амбасадор во Индија, притрчува до Бербокова и срдечно ја поздравува.

„Се чини дека за момент не и е јасно каде треба да оди сега, пишува News.de. Не е ни чудо! Нема одбор за добредојде. Меѓутоа, по неколку секунди, Филип Акерман, германскиот амбасадор во Индија, притрчува до Бербокова и срдечно ја поздравува“, пишува германскиот портал.

Би можело да ве интересира

Бербок: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Радман се обиде да ја бакне Бербок: Ако некому му пречи, се извинувам

Бербок: Договорената промена на Уставот да не се користи во натпреварот за популарност или да добивка на изборите

Бербок во Хаг, на разговори и за тоа како Путин би можело да биде повикан на одговорност за војната во Украина

Ана Ололовска

Бербок го повика иранскиот амбасадор во Германија да ги осуди новите погубувања

А1он

Бербок: Неприфатливо испраќање српски сили на Косово