berbok

Свет

Бербок ја обвинува Русија дека избегнува разговори

А1он
Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок го обвини рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров дека одбил да учествува во разговорите, откако порано од предиденото
Свет

Германската министерка Бербок ја прекина посетата на Пакистан по позитивен Ковид тест

А1он
Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок доби позитивен тест на коронавирус веднаш по почетокот на нејзината посета на Пакистан, изјави денеска портпаролот на Министерството.
Свет

Баербок: Западот мора да обезбеди долгорочна поддршка на Украина

А1он
Шефицата на германската дипломатија Аналена Баербок во обраќањето пред Парламентот изјави дека Западот мора да обезбеди долгорочна поддршка на Украина. Таа истакна дека рускиот претседател
Свет

Бербок од Украина: Германија ја намалува зависноста од руска нафта на нула-засекогаш

А1он
Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска престојува во ненајавена посета на Украина, што е прво патување на член на германскате власти во таа
Свет

Баербок: Повеќе противвоздушни ракети „Стрела“ се на пат кон Украина

А1он
Повеќе противвоздушни ракети „Стрела“ се на пат кон Украина од Германија, изјави во средата во Берлин германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок. „Понатамошни испораки
Свет

Бербок: Да изградиме „мост на солидарност“ за бегалците од Украина

А1он
Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска повика на поголема помош од неевропските земји за справување со бегалската криза која се појави како резултат
Регион

Вучиќ-Бербок: Патот во ЕУ е и усогласување со политиките

А1он
Воената агресија на Русија врз Украина, евроинтеграциите на Србија, регионални прашања со акцент на БиХ и дијалогот со Косово во фокусот на денешните разговори во
Регион

Бербок во Приштина: Балканот има перспектива за интеграција во ЕУ

А1он
Министерката за надворешни работи на Германија, Анелана Бербок изјави вечерва дека Косово и целиот балкански регион имаат перспектива за интеграција во Европската унија, јави дописникот